خبر نوید بخش درمان کرونا!

  • 1399-02-10
  • 538 بازدید

Vanquishing the Virus: 160+ COVID-19 Drug and Vaccine Candidates ...

بر اساس نتایج اعلام شده از شرکت دارویی گیلیاد آمریکا،  نتایج حاصل از فاز سوم تحقیقاتی داروی رمدزویر مثبت اعلام شده است.  فاز سوم بزرگترین فاز مطالعاتی برای تولید دارو می باشد که خوشبختانه با موفقیت طی شده است و این می تواند خبری بسیار امید بخش برای درمان قطعی ویروس کرونا باشد. حال نتایج حاصل از مطالعات فاز سوم و فازهای قبلی جمع آوری شده و به سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) فرستاده می شود. تا دو هفته ی دیگر نتیجه ی قطعی این دارو توسط سازمان FDA اعلام خواهد شد.

رمدزویر

یک  داروی ضد ویروس جدید از خانوادهٔ آنالوگ های نوکلئوزیدی است. این دارو در سال‌های اخیر برای مبارزه با ویروس ابولا ساخته شده است. اما در آزمون‌های مختلف اثربخشی آن در برابر ویروس‌های دیگری از خانواده ویروس‌های کرونا هم مشخص شده است. رمدزویر برای اثر بخشی بر روی ویروس کرونا، اصلاحاتی بر روی آن انچام شده که که خوشبختانه نتایج حاصل از این اصلاحات نوید بخش بوده است.

شکل کار رمدزویر

پس از ورود ویروس به بدن، ویروس کرونا به سلول‌های سالم متصل شده و از طریق یکی از دروازه‌های خاص روی غشای سلول، محتویاتش را وارد سلول می‌کند. محتویات درون ویروس یک رشته RNA است که اطلاعات ژنتیکی ویروس در آن جا گرفته است. هنگامی که RNA ویروس وارد سیتوپلاسم شد، ریبوزوم‌ها به آن متصل شده و شروع به ساخت پروتئین‌هایی می‌کنند که دستور ساخت آنها در RNA آمده است. یکی از پروتئین‌هایی که برای ویروس‌های خانواده کرونا اهمیت فراوان دارد پروتئینی است که RNA ویروس را تکثیر می‌کند. این پروتئین به نام RdRP شناخته می‌شود. با تکثیر RNA ویروس، ریبوزوم‌های بیشتری شروع به تولید پروتئین‌های ویروس از جمله RdRPهای جدید می‌کنند و به این ترتیب پس از طی مدتی سلول عملا به ماشینی برای تکثیر ویروس بدل می‌شود. رمدزویر می‌تواند با ایجاد اختلال در تولید پروتئین RdRP جلوی تکثیر مضاعف RNA ویروس را در درون سلول بگیرد. گرچه این به معنای از بین رفتن ویروس وارد شده به درون سلول نیست، اما سرعت تولید ویروس‌های جدید درون سلول را به شدت کاهش می‌دهد و این به بدن و دستگاه ایمنی فرصت بیشتری برای کنترل اوضاع خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *