, ,

تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا

  • 1399-01-19
  • 536 بازدید

COVID-19 VS INFLUENZA

فصل زمستان ۹۸ با شیوع ویروس کرونا در جهان و با وجود علائم مشترک بین ویروس کرونا و آنفلوانزا و سرماخوردگی باعث شده است تا تشخیص آن‌ها از یکدیگر برای مردم سخت شود.

آب ریزش بینی- سرفه-گلودرد و تب-علائم مشابه در بیماری‌های مختلف در فصول سرد سال هستند که در آغاز نمی‌توان تشخیص داد که آیا ناشی از باکتری و یا ویروس‌ است یا یک سرما خوردگی ساده .

ویروس کرونا از طریق تماس مستقیم با قطره‌های تنفسی فرد آلوده (ازطریق سرفه و عطسه و تماس مستقیم دست ) و تماس با سطوح آلوده به ویروس منتقل می‌شود. ویروس COVID-19 می‌¬تواند ساعت‌ها روی سطوح زنده بماند که ماندگاری ویروس روی اجسام فلزی بیشتر است و با یک ضدعفونی کنند قوی مانند الکل ازبین می رود.

علائم ویروس کرونا

تب کمتر از ۴۰ درجه سانتی گراد – سرفه (خشک) – گلو درد – لرز خفیف – احساس خستگی -احساس گرفتگی بینی – احساس ناراحتی در قفسه سینه – بی اشتهایی – نفس تنگی یا مشکل تنفسی- درد عضلات .

علائم آنفولانزا

آنفلوانزا شما را یکباره زمین گیر می‌کند . سر و تمام اندام بدن فرد شروع به درد گرفتن می‌کند، سرفه خشک و خشکی گلو دارد. تب تا ۴۱ درجه سانتیگراد بالا می رود و غالباً همراه با لرز است و فرد احساس گرسنگی نمی‌کند.

نکته : شستن مکرر دست‌ها، زدن ماسک، رعایت فاصله از افراد دارای علائم، دوری از قرارگرفتن در محیط‌های شلوغ ازجمله مواردی است که باید مدنظر قرار بگیرد.

طی روزهای گذشته باتوجه به همزمانی شیوع آنفلوآنزای فصلی و کرونا، هزاران نفر به مراکز درمانی مراجعه کردند که تعدادی با علائم شبه آنفلوآنزا بستری شدند.

در این ایام پرستاران به صورت روزانه و شبانه روزی آماده باش بودند.

بسیاری از این افراد مرخص شدند و تعدادی هم برای آزمایش‌ها بیشتر تحت نظر قرار گرفتند.

بیشتر مراجعه افراد به مراکز درمانی بخاطر ترس و نگرانی و اضطرابی است که از ویروس کرونا دارند ولی اغلب پس از انجام آزمایش ها مشخص می شود که بیماری آن ها آنفولانزا و در برخی موار هم سرماخوردگی بوده است.

آمار دقیق مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا هنوز مشخص نیست، اما این عدد حدود ۲ درصد تخمین زده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *