, ,

تفاوت میان Credit Card و Debit Card چیست؟

  • 1399-01-16
  • 775 بازدید

در کشور ما ایران در حال حاضر کردیت کارت ( Credit card ) چه از سوی صادر کننده خارجی و چه از طرف بانک های داخلی، وجود نداشته و برای ایرانیان صادر نمیشود. کارت های مورد استفاده در ایران که از سوی بانک های داخلی صادر شده و قابل استفاده در شبکه شتاب هستند، تماما دبیت کارت ( Debit card ) هستند. این موضوع باعث شده است ایرانیان کمتر با کارکرد کردیت کارت ( Credit card ) آشنا باشند و بعضا تفاوت میان این دو نوع کارت مورد سوال قرار گیرد. در این مقاله ابتدا تعریف مختصری از دو نوع کارت بیان می شود. سپس به بیان تفاوت های این دو کارت می پردازیم.

تفاوت میان کارت های Credit و Debit چیست

Credit Card چیست؟

Credit Card کارتی است که به شما این امکان را می دهد تا فراتر از میزان پولی که در کارت خود دارید، خرید کنید. شما از این کارت برای انجام معاملات اساسی خود می توانید براحتی استفاده نمائید. Credit Card ها دارای نرخ بهره بالا هستند که بعد از پرداخت قرض تان می توانید دوباره از آن استفاده کنید. وجه داخل Credit Card و سابقه پرداخت شما می تواند اعتبار شما را تحت تأثیر قرار دهد.

Debit Card چیست؟

استفاده از Debit Card نیز به راحتی کارت های اعتباری می باشد، اما کار متفاوتی را انجام می دهند. Debit Card زمانی که شما کالا یا خدمتی را خریداری می کنید، پول را به طور مستقیم از حساب بانکی شما کسر می کند.

تفاوت کارت های Credit و Debit

یش از هر چیز باید بدانیم که میزان شباهت این دو نوع کارت بسیار بیش از تفاوت میان آن ها است. برای مثال در تقریبا تمامی ATM ها و دستگاه های POS هر دوی این دو نوع کارت ها قابل استفاده هستند و به وسیله هر دوی این کارت ها میتوان اقدام به خرید ها و پرداخت های آنلاین و اینترنتی کرد.

تفاوت اصلی میان این دو کارت در این است که پولی که شما از طریق کارتتان خرج میکنید، از کجا برداشت میشود. در کارت های Debit به این صورت است که شما حساب بانکی خود را به میزانی که میخواهید شارژ میکنید. پس از شارژ حساب بانکی، به هر میزان که در کارتتان موجودی داشته باشید میتوانید از کارت استفاده نمایید. به طور مثال چنانچه که شما در حسابتان 500 دلار موجودی داشته باشید، میتوانید تا 500 دلار کارت بکشید. در هر زمان که از کارتتان استفاده نمایید، میزانی که از کارت موجودی دریافت میکنید، در کسری از ثانیه از حساب شما برداشته میشود.

در Credit card ها اما روال بسیار متفاوت از Debit card ها است. در Credit card میزانی که از کارتتان خرج میکنید، از موجودی شما برداشت نمیشود، بلکه از اعتبار شما برداشت میشود. برای اینکه بهتر متوجه شویم، باید به سراغ اولین گام که صدور کارت است برویم. برای دریافت یک Credit card ، فرد متفاضی به بانک مراجعه میکند.

بانک در ابتدا سابقه مالی فرد را کاملا بررسی می نماید. به این معنا که بانک بررسی میکند فرد متقضای آیا سابقه سو استفاده مالی، عدم پرداخت اقساط بانکی، دیرکرد پرداخت کرایه ها و غیره را به چه میزان دارد. پس از این مرحله، بانک میزان اموال فرد را برآورد میکند.

برای مثال اینکه فرد خانه و اتومبیل شخصی و یا دارایی های مشابه را به چه میزان داراست. پس از بررسی این موارد، بانک میزان اعتبار خاصی را برای فرد مشخصی میکند و به فرد Credit card تعلق میگیرد. پس از دریافت کارت، فرد حتی در صورتی که در کارتش موجودی نداشته باشد، میتواند به میزان اعتباری که بانک به وی داده است، از کارت استفاده نماید. در تاریخ مشخصی از ماه، بانک صورت حساب برداشت هایی که فرد از کارت خود کرده است را برای وی پست کرده و فرد موظف است که تا تاریخ مشخصی، حساب خود را تسویه کند. در حقیقت استفاده از Credit card ها مانند دریافت وام های متعدد و کوچک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *